Rodzaje zawiasów meblowych - jak dobrać odpowiednie?

Odpowiednie dopasowanie zawiasów meblowych jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie one zapewniają bezpieczeństwo i komfort korzystania z mebli. Ich szczególną funkcję doceniamy w przypadku, gdy użytkujemy fronty o dużych wymiarach. Dostępne w sprzedaży różne rodzaje zawiasów meblowych pozwalają na precyzyjne dopasowanie ich do mebli. Odpowiednio dobrane, nie tylko mają wpływ na płynność ruchów podczas zamykania i otwierania szafek, ale także na trwałość. Czytaj dalej i sprawdź, jak je dopasować!

 

Funkcje zawiasów meblowych

Zawiasy meblowe w obecnych czasach pełnią szereg dodatkowych funkcji. Nie jest to już tylko klasyczne otwieranie i zamykanie drzwiczek. Poprawiają one w znaczny sposób komfort użytkowania mebli. Możesz wybierać spośród zawiasów z:

- cichym domykaniem - nie tylko chronią meble przed uszkodzeniami spowodowanymi mocnym uderzeniem, ale także sprawiają, że niemożliwe jest trzaśnięcie drzwiczkami, 

- push open - jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj zawiasów, wszystkie drzwiczki będą się otwierać po delikatnym dociśnięciu ich do korpusu szafki,

- szerokim kątem otwarcia - przydatna funkcja w trudno dostępnych szafkach np. narożnych, z wewnętrznymi szufladami, itp.

 

Czy położenie drzwi ma znaczenie podczas dopasowywania zawiasów meblowych?

Na początek powinieneś określić materiał, z jakiego będą wykonane drzwi oraz korpusy mebli. Ma to istotne znaczenie podczas wyboru odpowiednich zawiasów. Położenie drzwi jest jednym z kryteriów ich podziału.

Wyróżniamy:

- zawiasy do drzwi nakładanych - są one najczęściej stosowanym rozwiązaniem podczas wykańczania mebli. Używa się ich w przypadku gdy drzwi położone są na zewnątrz korpusu.

- zawiasy do drzwi wpuszczanych - używamy ich, wtedy gdy drzwi położone są pomiędzy ściankami bocznymi korpusu. 

- zawiasy do drzwi składanych - stosujemy je w szafkach z dwoma oddzielnymi frontami. Jeden z zawiasów ma szeroki kąt otwarcia, a drugi to zawias uzupełniający.

- zawiasy do drzwi narożnych  w tym przypadku zawias pozwala na zamontowanie drzwi do korpusu pod odpowiednim kątem. 

- zawiasy do drzwi równoległych - ten rodzaj zawiasów po zamknięciu drzwiczek jest ułożony równolegle do nich oraz do blendy maskującej. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w meblach kuchennych.

 

Aby odpowiednio dopasować zawiasy do mebli, najlepiej najpierw stworzyć ich projekt i wybrać materiał, z jakiego powstaną. Jedynie wtedy jesteś w stanie wybrać najlepsze rodzaje zawiasów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl