Jak wyregulować drzwi? Poznaj sprawdzone sposoby

Dbanie o swój dom na każdej płaszczyźnie to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa. Każdy z poszczególnych mebli oraz sprzętów od czasu do czasu potrzebuje odświeżenia lub naprawienia. Systematyczne usuwanie mniejszych usterek chroni nas przed poważniejszymi naprawami. Jak wyregulować drzwi i po co właściwie w ogóle to robić? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Skutek źle wyregulowanych drzwi

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie o to, jak wyregulować drzwi, zastanówmy się, czy w ogóle musimy to robić. Spójrzmy na sprawę z odwrotnej strony. Co się dzieje, gdy nasze drzwi nie są poprawnie wyregulowane? Oto największe z problemów.

  1. Drzwi po pewnym czasie użytkowania mogą opuszczać się na zawiasach. W takiej sytuacji drzwi mogą nie tylko nieprzyjemnie szurać i rysować podłogę, ale mogą też powodować spore problemy z zamykaniem się do końca.
  2. Nieszczelne drzwi nie spełniają prawidłowo swoich funkcji: ciepło ucieka z pomieszczenia, do środka dostaje się zimne powietrze, pojawiają się przeciągi, a hałas dobiegający z zewnątrz, zaczyna być dokuczliwy.

Skąd wiadomo, że regulacja drzwi jest konieczna?

Przed przejściem do instrukcji dotyczącej tego, jak wyregulować drzwi, zastanówmy się, czy w ogóle jest Ci ona potrzebna. Drzwi wymagają regulacji, gdy:

  1. skrzypią podczas otwierania lub zamykania,
  2. obijają się o futrynę,
  3. mają prześwity i szczeliny,
  4. nie poruszają się płynnie,
  5. szurają po podłodze.

Jak wyregulować drzwi? Instrukcja krok po kroku

To, jak wyregulować drzwi, zależy od rodzaju ich zawiasów. Prześledźmy więc ich rodzaje krok po kroku.

Najpopularniejsze są zawiasy kołowe. Regulacja górnej śruby przesunie skrzydło w prawo lub w lewo względem strony zawiasowej. Dolna śruba wpływa na zmniejszenie lub zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy. Zawias dolny natomiast i regulacja śruby dolnej pozwoli na podniesienie lub obniżenie górnej krawędzi drzwi.

Zawiasy puszkowe regulujemy za pomocą klucza imbusowego. Proces polega na regulacji każdej z trzech śrub. Jedna odpowiada za wysokość drzwi, druga za docisk do ościeżnicy, a trzecia za regulację po przekątnej. Drzwi nie trzeba do regulacji otwierać.

Regulując zawiasy 3D, możemy zmieniać ustawienia drzwi w pionie, poziomie lub zmieniać głębokość ich osadzenia. Pamiętaj, żeby ciężar drzwi rozkładał się równomiernie na wszystkie zawiasy.

Poznawaj swój dom i ucz się małych napraw samodzielnie! Oszczędź czas i pieniądze. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Proponujemy akcesoria meblowe z górnej półki, które pomogą Ci zadbać o wyposażenie Twojego domu w najlepszym stylu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl