Jak zrobić szufladę? Krótka instrukcja krok po kroku

Potrzebujesz szuflady? Możesz zrobić ją sam. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie materiały i narzędzia. Czynności są na tyle proste, że poradzi sobie z nimi nawet osoba początkująca. Postępuj według krótkiej instrukcji, którą zamieściliśmy w poniższym artykule. Jak zatem zrobić szufladę? Czytaj dalej i przekonaj się, jakie to proste.

Niezbędne materiały i narzędzia

Na początek zastanów się, z czego ma być wykonana szuflada. Możesz skorzystać z kawałka płyty wiórowej, płyty OSB, płyty MDF, desek czy nawet z drewna z palet. Pamiętaj jednak, że to, na który z produktów się zdecydujesz, może mieć duży wpływ na ostateczny wygląd tego elementu. Będziesz potrzebować również prowadnic oraz czegoś do połączenia korpusu. Mogą to być kołki drewniane, wkręty lub po prostu klej.

Jeśli zaś chodzi o narzędzia, to w większości przypadków wystarczy jedynie pilarka. Czasami przydać się może także wkrętarka i wiertarka z wiertłem o średnicy 25-35 mm.

Wymiary szuflady

Zanim przystąpisz do pracy, dokładnie zmierz, jakie wymiary ma mieć Twoja szuflada. Istotna jest długość boku, wysokość frontu oraz szerokość. Upewnij się, że przyjęte wartości będą pasować do miejsca, w którym chcesz umieścić szufladę. W przeciwnym razie może okazać się, że stworzony przez Ciebie element będzie zbyt mały bądź zbyt duży. Od głębokości szuflady zależeć będzie też długość prowadnic. Jeśli chcesz, aby korzystanie z szuflady było komfortowe, to należy je odpowiednio dopasować. Tylko wtedy otwieranie i zamykanie będzie płynne.

Jak zrobić szufladę? Instrukcja krok po kroku

Poniżej krok po kroku pokażemy Ci, jak zrobić szufladę.

Krok 1

Przytnij materiał na wymiar przy użyciu pilarki tarczowej.

Krok 2

Nawierć otwory w płytach, które mają stworzyć korpus. Będą one służyły do podtrzymywania dna, które wystarczy w nie wsunąć. Użyj do tego pilarki – do tej czynności warto zdjąć z niej ochronny kaptur. Zadbaj również o to, aby klin urządzenia znajdował się nieco niżej niż zęby pilarki.

Krok 3

Przystąp do montażu korpusu szuflady. Do łączenia elementów najprościej użyć kleju. Pamiętaj jednak, że może być on niewystarczający, jeśli będziesz przechowywał ciężkie przedmioty. Umieść klej na krawędziach, wsuń dno w wycięte rowki i ściśnij całość.

Krok 4

Po wyschnięciu kleju zamontuj prowadnice. Muszą one znajdować się na symetrycznej wysokości. W którym miejscu? Będzie to zależało od danego rodzaju prowadnicy. Instrukcję montażu powinieneś otrzymać wraz z produktem. Dobrze jest najpierw zaznaczyć miejsce przymocowania, a dopiero później przystąpić do realizacji.

Krok 5

Na koniec zadbaj o odpowiednie wykończenie. Możesz np. przeszlifować swoją szufladę i przymocować do niej uchwyty meblowe.

Jak widzisz, samodzielne wykonanie szuflady nie jest zbyt pracochłonne. Czasami jednak może okazać się, że zależy Ci na większej precyzji lub po prostu możesz nie mieć możliwości obróbki materiału. Wówczas dobrze jest skorzystać z gotowych komponentów. W naszym sklepie znajdziesz praktyczne zestawy, z których samodzielnie złożysz kompletną szufladę. Mamy również poszczególne elementy, których możesz potrzebować do realizacji wspomnianych wcześniej czynności. Wśród nich są m.in. fronty, mocowania, a także prowadnice.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl