Jak zmierzyć zamek do drzwi? Zrób to prawidłowo i bez stresu

Wymiana zamków w drzwiach jest czasem konieczna. Zdarza się, że zgubisz klucze, zmieniasz mieszkanie lub spotkała Cię inna przykra sytuacja, w której takie działanie jest niezbędne. Czy należy za każdym razem wzywać ślusarza? Niekoniecznie! W gruncie rzeczy to bardzo prosty proces, który możesz przeprowadzić samodzielnie. Musisz jedynie wybrać typ i zmierzyć zamek do drzwi. Jak to zrobić krok po kroku? Podpowiadamy!

Jaki typ zamka jest najlepszy?

Najczęściej przy wymianie sięga się po zamki wpuszczane, czyli takie, które montowane są w specjalnie przygotowanych wcześniej otworach w drzwiach. To rozwiązanie, które sprawdzi się w bloku, domu, a także w innych obiektach i pomieszczeniach. Zamki te montuje się w drzwiach antywłamaniowych, w związku z czym mają za zadanie chronić Twój dom przed włamywaczami. Z wielu rodzajów zamków wpuszczanych najczęściej wybiera się spośród modeli zamykanych zwykłym kluczem, z wkładką bębenkową lub z blokadą. Pierwsze z nich nadają się do każdego pomieszczenia, drugie do drzwi zewnętrznych, a ostatnie są typowe dla toalet.

Jak zmierzyć zamek do drzwi, by zrobić to prawidłowo?

Wybrałeś już typ zamka, teraz niezbędne będzie ściągnięcie wymiarów. Kieruj się naszą instrukcją, a zrobisz to fachowo! Zacznij od określenia, jaki rozstaw ma zamek. W tym celu zmierz odległość od środka wkładki na klucz lub trzpienia blokady do środka bolca obrotowego klamki. Następny krok to określenie długości między czołem zamka a osią obrotową klamki. Powyższe pomiary powinny być wystarczające, natomiast warto dodatkowo znać długość i szerokość czoła zamka oraz szerokość i wysokość puszki. Dzięki temu bez problemu dobierzesz najlepszy model zamka.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

W niektórych przypadkach wystarczająca jest wymiana samej tylko wkładki do zamka – szczególnie jeśli masz problem z mechanizmem w zamku z wkładką bębenkową. Jeśli jednak musisz wymienić cały zamek, zacznij od odkręcenia klamki z szyldem. Następnie odkręcić śruby mocujące zamek, które umieszczone są z boku drzwi. Ostrożnie podważ całość. W miejscu starego zamka umieść nowy. Dokręć śruby mocujące z boku drzwi i sprawdź, czy mechanizm zamykania działa. Jeśli tak, możesz swobodnie założyć szyld i klamkę.

Wymiana zamka nie jest trudną czynnością. Jeśli jednak masz do czynienia z bardziej skomplikowanymi modelami, poproś o pomoc fachowca. Prawidłowy montaż to gwarancja Twojego bezpieczeństwa. Jeżeli przymierzasz się do wymiany zamka, to zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie solidne modele magnetyczne, wśród których z pewnością znajdziesz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl