Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Podpowiadamy!

Lodówka, czajnik elektryczny, toster, zmywarka, blender – to tylko niektóre ze sprzętów kuchennych, które wymagają dostępu do energii elektrycznej. Właściwe umiejscowienie gniazdek w kuchni jest niezwykle ważne, żeby pomieszczenie to było praktyczne, a gotowanie i pieczenie stało się prawdziwą przyjemnością. Czy wiesz, jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Oto kilka cennych wskazówek!

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Po pierwsze przemyśl ich ilość!

Zanim zaczniesz planować, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, zastanów się nad ich ilością. Pomocne może okazać się zrobienie listy. Zanotuj na niej wszystkie duże sprzęty AGD takie jak lodówka, zmywarka, piekarnik, płyta indukcyjna. Do listy dopisz także drobne AGD, używane przez Ciebie regularnie. To między innymi czajnik, blender, toster, robot kuchenny. Pamiętaj, że lepiej mieć w swojej kuchni więcej kontaktów, niż sprzętów. Najlepszym pomysłem jest zgrupowanie ich po kilka, a następnie umieszczenie w ramach wielokątnych. Dzięki temu elektryka w tym pomieszczeniu nie zajmie całej wolnej przestrzeni, a dodatkowo będzie prezentować się estetycznie.

Gdzie umieścić gniazdka w kuchni?

Gniazdka w kuchni warto umieścić na odpowiedniej wysokości. Jest ona zależna głównie od sprzętu, do którego kontakt będzie przeznaczony. Najlepiej umiejscowić je jak najbliżej to możliwe, na przykład za pobliską szafką. Dzięki temu urządzenie AGD będzie można dosunąć bezpośrednio do ściany.

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Pamiętaj o kilku zasadach. Gniazdko za lodówką zamontuj przynajmniej 30 cm nad podłogą, dzięki temu unikniesz ewentualnego zalania. Z kolei to za kuchenką, zmywarką lub piekarnikiem przymocuj między 30 a 50 cm nad podłogą. Jeżeli Twój kuchenny sprzęt przeznaczony jest do zabudowy, to kontakty umieść na takiej wysokości, na jakiej będzie się on znajdował w przyszłości. Problemem może okazać się zamontowanie gniazdka, do którego będzie podłączony okap. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w pobliżu sąsiadującej z nim szafki. Z kolei kontakty przeznaczone do drobnego sprzętu AGD powinny znajdować się na wysokości 100-120 cm nad podłogą. Ciekawym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na gniazdka kuchenne zamontowane w blacie, wysuwane albo połączone z listwami podszafkowymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl