Jak poprawnie regulować zawiasy w szafkach? Krótka instrukcja

Jedną z przyczyn niepoprawnego działania Twojej szafki mogą być źle wyregulowane zawiasy. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy więc zająć się tym problemem. Pokażemy Ci, czym może on skutkować oraz jak poprawnie regulować zawiasy w szafkach. Nie jest to trudne, jednak wymaga cierpliwości i odpowiedniej wiedzy.

Czym może skutkować złe ustawienie zawiasów meblowych?

Chociaż zawiasy meblowe to elementy o niewielkim rozmiarze, to mogą mieć naprawdę duże znaczenie, jeśli chodzi o prawidłowe korzystanie z wyposażenia. To wszystko dlatego, że ich złe wyregulowanie prowadzi do utrudnienia zamykania i otwierania frontów, które wynika z ich opadania. W dłuższej perspektywie może to skutkować uszkodzeniem mebli. Znacząco zaburzony zostaje także ich odbiór wizualny. To właśnie dlatego dobrze jest wiedzieć, jak poprawnie regulować zawiasy w szafkach.

Jak poprawnie regulować zawiasy w szafkach?

Regulację zawiasów zacznij od przygotowania odpowiednich narzędzi. Na szczęście w tym wypadku zaopatrzyć musisz się jedynie w odpowiedniej wielkości śrubokręt krzyżakowy. Następnie zastanów się, z jakim problemem masz do czynienia – czy drzwiczki opadają w pionie, a może też nieprawidłowość występuje w płaszczyźnie poziomej? W tym celu zamknij szafkę i zaobserwuj, w jakiej pozycji znajdują się drzwiczki. Regulację wykonujesz poprzez trzy rodzaje wkrętów.

Opadające drzwi

Jeśli zmagasz się z opadającymi drzwiami, to regulacja musi odbyć się na płaszczyźnie góra-dół. Wykonasz ją za pomocą śrub mocujących, umieszczonych w eliptycznych otworach zawiasu. Najpierw poluzuj wszystkie wkręty, a następnie ponownie je dokręć.

Pochylony front lub zbyt duża szpara między frontami

Pochylony front bądź zbyt dużą szparę wyregulujesz za pomocą śruby, która znajduje się na samym środku zawiasu. Jej wkręcanie i wykręcanie będzie powodowało przesuwanie się frontu w lewo bądź w prawo.

Zbyt duża szpara między frontem a korpusem szafki

Szpara pomiędzy frontem a korpusem szafki powinna być równa. Jeśli tak nie jest, to należy to skorygować za pomocą śruby znajdującej się na samym końcu zawiasu. Jej przykręcanie zmniejsza szparę, natomiast odkręcanie ją zwiększa. Pamiętaj jednak, aby czynności te wykonywać na pełnym otwarciu szafki.

Mimo właściwego postępowania niekiedy może okazać się, że mocowanie jest po prostu uszkodzone i nie można go dokręcić. Wówczas pozostaje Ci już tylko wymiana tego elementu na nowy. Na szczęście szeroki wybór różnorodnych zawiasów znajdziesz w naszym e-sklepie. Z całą pewnością dopasujesz więc odpowiedni wariant do swoich potrzeb. Niemniej, wiedza dotycząca tego, jak regulować zawiasy, przyda Ci się po ich montażu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl